Basında Biz

İFTARİYELİĞİN EN İYİ 10 ADRESİ - http://eniyion.hurriyet.com.tr

Levent’te 1966’da Ali Varışlı’nın kurduğu Merkez Şarküteri, şimdilerde 3’üncü kuşaktan Levent Varışlı tarafından işletiliyor. Edirne’de özel üretimi yapılan Ezine peynirinin kilosu 22.5 TL. Erzincan’dan keçi derisi içerinde getirilen tulum peynirinin kilosu ise 28 TL. Kayseri’den gelen pastırmayı 64, Karakovan balını 55 TL’ye satıyorlar. Zengin soğuk meze çeşidi var. Fiyatları 18 ile 28 TL arasında değişiyor. Kaşarlı sucuk ve kaşarlı pastırmalı sucuğuyla ünlü. Tel: (212) 268 40 49

YEME İÇME MEKANLAR - http://www.timeoutistanbul.com

Merkez Şarküteri, ünlülerin rağbet ettiği bir yer. Her gün 07.00-00.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli. Burada en çok satılan ürünler arasında beyaz peynir, pastırma, soğuk mezeler, eski kaşar, beyaz peynir, İzmir tulumu, yufka ve turşu sayılabilir. Ayrıca her tür sos, makarna, bisküvi, çikolata ve ithal ürün de bulabilirsiniz. Çeşitli gurme sıralamalarında en iyi 10 turşucudan biri ve en iyi şarküteri seçilmiş olmaktan da gurur duyuyorlar.

TÜRKİYE'NİN EN İYİ 10 TURŞUCUSU - http://arama.hurriyet.com.tr

Merkez Şarküteri: Gece yarısına kadar açık

1966 yılında kurulan Merkez Şarküteri'de 24 çeşit turşu satılıyor. Levent'teki şarküteride Ayvalık zeytin turşusu bile var. Sahibi Ahmet Varışlı. Turşusunun lezzetini asit kullanmamasına ve doğal su kullanmalarına bağlıyor. Her türlü turşunun kilosunu 4.5 milyona satıyorlar. Ünlü müdavimleri arasında Hıncal Uluç ve Fatih Terim var. Hafta içi her gün 07.00-24.00 arası açık. Tel: (212) 278 45 96

YELP'İN EN İYİLERİ - http://www.yelp.com.tr/

Merkez Şarküteri Leventte bulunan oldukça geniş bir dükkanda bulunan bir aile işletmesi. Burada çalışan herkes bir ailenin ferti. O nedenle özellikle içeri gelen herkese bir müşteri değil de bir misafir gibi ağırlıyorlar.Müşterilerinin istekleri doğrultusunda ürün yelpazesini oldukça geniş tutan Merkez Şarküteri, Türkiye'ye ait yöresel tüm şarküteri lezzetlerini bulunduruyor. Ayrıca tabi bir çok ithal ürünü de burada bulabilirsiniz.

VİP ETİLER DERGİSİ RÖPORTAJ (14 Şubat 2010 sayısı)

Merkez Şarküteri ile Senelerdir Değişmeyen Lezzet ve Kalite! Levent Çarşı'da senelerdir hizmet veren Merkez Şarküteri' nin dededen toruna devam eden bal arısıyla ilgili Levent Varışlı ile ufak bir söyleşi yaptık.

POSTA GAZETESİ - KARNAVAL EKİ

Merkez Şarküteri en iyi 10 şarküteri. Yemek uzmanları, yazarları, şefler, televizyoncular, iş dünyasından oluşan büyük jüri seçti.

 

VİP-Etiler Dergisi Ropörtajı

Posta Gazetesi - Karnaval Eki